Marek Pasieczny

pasieczny 2Zajęcia indywidualne – Praktyczny Kurs Kompozycji, Gitara Klasyczna

 

Jeden z najlepszych polskich kompozytorów tworzących utwory na gitarę. Równie ceniony w Polsce, jak i za granicą. Obecnie mieszka i pracuje na uczelniach w Londynie i Guildford (University of Surrey) w Wielkiej Brytanii. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej i The Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow. Dość kolokwialnie nazywany jest najlepszym polskim gitarzystą eksportowym. Jednak jest w tym wiele racji, gdyż Marek Pasieczny zaangażowany jest w tyle muzycznych projektów na całym świecie, że w Polsce bywa już tylko gościem. To, co wyróżnia go spośród innych gitarzystów, to również wielki talent kompozytorski i w tej dziedzinie właściwie nie ma wśród rodaków konkurencji, nie licząc wielkiego Aleksandra Tansmana, którego twórczość jest już zresztą zamkniętym tematem. Natomiast patrząc na działalność artystyczną Marka Pasiecznego można zaryzykować prognozę, że jego największe dzieła są jeszcze kwestią przyszłości. Jego kariera rozpoczęła się we Wrocławiu na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, później kontynuował studia na The Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow. W 2011 roku rozpoczął doktorat w Australii na Central Queensland University oraz The Sydney University Conservatorium of Music w zakresie wykonawstwa i kompozycji. Po ponad dwóch i pół roku spędzonych na antypodach przeniósł doktorat z powrotem do Europy. Prywatnie i emocjonalnie związany z Afryką Południową, gdzie spędza średnio 3 m-ce w roku. Obecnie mieszka i pracuje na uczelniach w Londynie i Guildford (University of Surrey) w Wielkiej Brytanii.

Blisko współpracuje z takimi gwiazdami, jak Hilary Hahn, Roland Dyens, Carlo Domeniconi, Kazuhito Yamashita, David Russell, Odair Assad, Badi Assad, Duo Melis. W 2004 roku współpracował przy albumie ‘Upojenie’ z wokalistką jazzową Anną Marią Jopek i amerykańskim jazzowym gitarzystą Patem Metheny.

Twórczość: ponad 150 kompozycji w tym utwory solowe, utwory kameralne, chór, oraz siedem koncertów (na jedną i dwie gitary). Ważniejsze kompozycje: “GO-DAI Concerto” na gitarę i orkiestrę (2012), „Sonata” na altówkę solo (2012/13), “Concerto Chaconne” na kwartet smyczkowy i gitarę (2011), Six Poems na wiolonczelę i fortepian (2010), Suite Polonaise na 2 fortepiany i 8 rąk (2010), „Concerto Polacco” na dwie gitary i orkiestrę, „Tren ofiarom Bełżca” na gitarę (2008)

Muzyczne podróże: Europa (Polska, Francja, Niemcy, Czechy, Grecja, Wielka Brytania, Włochy), Azja (Chiny, Japonia) Australia oraz Republika Południowej Afryki.

Muzyczni mistrzowie i inspiracje: Brad Mehldau, Lyle Mays, Toru Takemitsu, Dmitri Shostakovich, John Adams, Witold Lutosławski, Elliot Goldenthal, Hans Zimmer, John Williams (kompozytor), Pat Metheny.

Co gitarzysta robi w wolnym czasie: Jeździ jak opętany na rowerze górskim oraz chodzi po górach (tam gdzie się nie da wjechać). W 2012 roku zdobył najwyższy szczyt gór smoczych „Drakensberg” – Thabana Ntlenyana (3482 m n.p.m.) w Republice Południowej Afryki (z czego jest szczególnie dumny). Takie hobby prawdopodobnie może szybko zakończy jego karierę jako muzyka, ale – jak sam mówi – nie może tego powstrzymać.

W Krzyżowej: poprowadzi zajęcia z zakresu gitary klasycznej oraz praktyczny kurs kompozycji.

pasieczny.com

  • Międzynarodowy Kurs Gitary Krzyżowa
  • Krzyżowa Kurs Gitarowy
  • Gitarzyści w Krzyżowej
  • Gitarowa Krzyżowa wieczorną porą
  • Koncert gitarowy w Krzyżowej
  • Piękny krajobraz w Krzyżowej

Krzyżowa / Kreisau (PL)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress